Hakkımda

1974'te Mardin’in Midyat ilçesinde doğdum. Seyyid olduğunu iddia eden bir aileden geliyorum.
Anadilim Mardin Arapçası olmakla birlikte liseden sonra bir süre medrese (Klasik Arapça) eğitimi aldım.
1992’de İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye bölümünü kazandım. Ancak aynı yıl iş hayatına atıldım ve daha sonra da lisans çalışmam tamamlanamadan okulu terketmek zorunda kaldım. 2009’da yeniden İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümüne kayıt ve ordan mezun oldum. Onun dışında 2. Üniversite olarak Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Tarih bölümünü bitirdim. 2021'de Mardin Artuklu Üniversitesinde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler konusunda yüksek lisans yaptım.
1993’de Macintosh bilgisayar aldım ve küçük bir reklam ajansı kurdum. Cağaloğlu’da Mecidiyeköy’de ve Topkapı’da matbaacılık grafikerlik ve reklamcılık yaptım. Türkiye’de Freehand, Photoshop, QuarkXpress gibi programları ilk kullanan nesildenim.
Çeşitli kitap baskı hazırlığı, on parmak hızlı dizgi, mizampaj, dergi tasarımı ve uygulaması, gazete sayfa operatörlüğü, logo ve kurumsal kimlik tasarımı matbaa öncesi hazırlık (pre-press) ve benzeri pekçok alanda uzman olarak çalıştım. Kendi ajansımda kendi işimi yaptığım dönemler olduğu gibi daha büyük ajanslarda da profesyonel grafiker olarak çalıştım.
1998’de Ağ bilgisayar şirketi ile ortak olarak Grafik Eğitim Kursu açtım ve grafik programları kullanımı, masa üstü yayıncılık ve uygulamalı grafikerlik eğitimleri verdim.
1997’de Türkiye’de (ve hatta dünyada) ilk kullanılmaya başladığı zamanlarda internet ile tanıştım. 2000 yılından sonra masaüstü yayıncılıktan web tasarım, web proglamlama ve online yayıncılığa ağırlık vermeye başladım.
Son 15 yıldır genelde web tasarım, web programlama alanında çalışmalar yaptım. Eticaret, haber portalı, emlak sistemi, forum, arama motoru, haber kravler (haber arama motoru), tedarik zinciri yönetim sistemi, b2b, b2c, online muhasebe sistemi vb projeler gerçekleştirdim. Uğraştığım bazı alanda danışmanlık hizmeti verdim.
1990'lı yıllarda ilk olarak Yeryüzü dergisine Arapça Londrada yayınlanan (al-Hilal'ad Dawli) isimli Arapça dergiden çeviriler yaptım. Yine o dönemde bazı yayınevlerine Arapça kitap tercümesi yaptım. 90'lı yıllardan bugüne Arapça’dan çeşitli dergi, gazete ve haber siteleri için haber ve makale çevirisi yaptım. Arapça’dan iki kitap tercüme ettim ve iki Arapça sözlük hazırladım.
Yine 90'lı yıllarda hem kendi ajansımda hem de başka ajanslarda metin yazarlığı yaptım. 2000 yılında “Freehand Vektörel Çizimin Temelleri” kitabını yazdım. O yıllarda MacWorld Türkiye dergisinde grafik ve programlama ile ilgili yazılar yazdım.
Sosyal medyada yazılar yazdım, şimdi de sosyal medya yazarlağını azaltıp blog yazarlığını arttırmaya çalışıyorum.
1992’den 2013’e kadar İstanbul'da ikamet ettim. 2013’te tekrar Mardin’e yerleştim. İş gereği İstanbul Mardin arasında gidip geliyorum.
Evli ve üç çocuk babasıyım.


İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *