1 Ekim 2014 Çarşamba

NEDEN diye sorma, NASIL diye sor!


"Neden" diye sorma!
"Nasıl" diye sor!

Bak, "neden" diye ilk soran Şeytandır?
Adem'e ve Havva'ya yaklaşır ve onlara sorar:
Bilin bakalım Rabbiniz sizi bu ağaçtan NEDEN menetti?

Neden diye sorma, çünkü nefis her zaman bir "neden" bulur. Halbuki Hak Teala'nın yaptığı işlerin bir nedeni/sebebi yoktur. Eğer bir nedeni varsa bile tıpkı zatının bilinmezliği gibi bu neden de bilinemez. Gerçek neden ya yoktur, yada bilinemez. Şu halde sorana saçma gerekçeler sunulacaktır? Yine Şeytan'ın Adem'e verdiği gerekçeler, nedenler saçma idi. Birincisi Rabbiniz ölümsüz olmamanız için sizi bu ağaçtan menetti dedi. Halbuki Adem ve Havva cennette zaten ölümsüzdü. Onları bekleyen bir ölüm yoktu. İkincisi Birer melek olmamanız için dedi. Halbuki bütün melekler onlara secde etmişlerdi. Onlar bütün meleklerden daha üstündü. İşte bir nedene ihtiyaçları yoktu.

Sorulması gereken gerçek soru NASIL sorusudur. Kuranda bu soru bir çok kez sorulur. Örneğin "Allah'ı nasıl inkâr edersiniz?" (Bakara 28) bunun gibi bir çok ayet var. Allahı neden inkar edersiniz demiyor, nasıl inkar edersiniz diyor.

Bunun bir tek istisnası müminlere sorulan sorudur: "Ey iman edenler, yapmayacağınız şeyi neden söylersiniz" Çünkü müminler, hatalarından pişman olacaklardır ve sahte bir neden bulmaya çalışmayacaklardır.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *