19 Mayıs 2016 Perşembe

Tarkovski'nin The Stalker filmi bağlamında İz Sürme Sanatı


Andrei Tarkovski'nin The Stalker (1979) [İz Sürücü] filmi hakkında yeni bir yorum yapmak istiyorum. Aslında bunu daha önce farkedememenin sebebi Tarkovski'nin hatasıdır. [Tamam hata demeyelim belki de Tarkovski Castaneda'nın anlattığı formatın dışına çıkmak istemiştir. ]

Tarkovski bu filmde Carlos Castaneda'nın Don Juan'la ilgili kitaplarında bahsettiği "İz Sürme Sanatı" (Art of Stalking) konulu bir film çekmiş bulunuyor. Ama bence tamamen eksik veya yanlış yada farklı yorumlamış bulunuyor. Stalker filmindeki iz sürücü, bölge adını verdiği erk dolu bir yere insanları götürmektedir. Erk toplamaları için. Ancak Don Juan'ın bahsettiği Erk toplama işi büyücünün kendi gelişimini sürdürmek için yapılan bir işlemdir. Gerçekte Stalker bir Don Juan yada bir Don Genaro olmalıydı ki, bu durumda güçlü bir büyücü savaşçı olarak Profesör ve Yazar tarafından aşağılanamayacaktı.

Filmindeki stalker ise çok acı çekmiş ve zayıf karakterde biridir ve ayrıca işi para kazanacağı bir tür türbe'ye dönüştürmüş durumdadır. Bu İz Sürme Sanatı'nın ruhuna aykırı bir durumdur.

İz Sürme Sanatı (Art of Stalking) nedir?

Don Juan bunun savaşçı ve şamanist büyücülüğü için gerekli olan ruhani gücü elde etmek ve kullanmak için uygulanan bir disiplin olduğunu söylemektedir. İz Sürme Sanatı en temelde kişinin alışkanlıklarını kıran ve istediği doğrultuda yeni alışkanlıklar kazanmasını sağlayan bir metod sunar. İz Sürme Sanatı kişinin dünya hakkındaki algısını değiştirebilmesinin yolunu açar.

Misal olarak yine Andrei Tarkovski'nin Nostaljia filmindeki havuzun bir başından bir başına mumu söndürmeden geçme şartı tipik bir İz Sürme Sanatı uygulamasıdır.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *