29 Aralık 2016 Perşembe

Evlilik Programları Evlendirmiyor

Evlilik programları aslında evlendirmiyor.
Evlilik programlarındaki kişilerin, görüşmelerin kurgu ve düzmece olduğu ve adayların para karşılığı rol yaptığı medyada bolca haber konusu oldu. Eğer doğru ise bu yeterince çirkin bir durum.

Ancak ben evlilik programlarının daha somut olan başka bir yönüne dikkat çekmek istiyorum.
Örnek olarak, Esra Erol 10 yıldır yaptığı evlilik programı içinde 325 çifti evlendirmiş. Medyadaki haberlere bakılırsa böyle. Aslında bu kadar kişiyi evlendirdiğinden de emin değiliz ama haberlerde çıkan bu bilgiyi doğru kabul edelim. Bunu yıla ve aya bölerseniz istatiksel olarak aylık 2,5 evlilik eder. Yani 12 günde bir yada 2 ayda bir 5 çifti evlendirebiliyor.
Esra Erol'ın program için aylık aldığı ücret (kanalla 2015 tarihli anlaşmasına göre) 1 milyon 100 bin TL. Ve buna karşın ayda sadece 2.5 çifti evlendiriyor. Halbuki bu para ile ayda en az 50 çifti rahatça evlendirirsiniz.
Amaç ve Sonuç;
Bu durumda sormak gerekir programın amacı ve sonucu ne? Amaç evlendirmek ise neden bu kadar az kişi evleniyor? Türkiye’yi bu kadar meşgul eden, bu kadar pahalı bir program ile çok daha fazla kişiyi evlendirmeli değil miydi?
Amaç evlendirme değil, amaç reyting... Bu yüzden evlendirme oranı düşük, ama reyting oranı yüksek bir programlardır.
Evlilik programları evlendirmiyor. Böyle bir amacı da yok. Bilakis toplumdaki evlenme ihtiyacını sömürüyor. Onlar daha ziyade evlilik dedikodusu yapıyor ve kesin olarak evliliği zorlaştırıyor hatta evliliği yok ediyor.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *