29 Ocak 2017 Pazar

Sosyal Medya Bir Linç Kültürü İnşa Ediyor

Sosyal medya, insanların resimlere bakıp gerçeklikten uzak bir şekilde yorumlar yaptığı bir mecradır.

Mesela çok klasik bir karşılaştırma resmi vardır. Bir tarafta bir maymun anne yavrusunu sevgi ile kucaklarken, diğer tarafta yerleştirilmiş bir resimde bir insan anne çocuğunu tek eliyle tek bacağından baş aşağı tutmaktadır. Karşılaştırma yorumu ise şöyle: "Hangisi insan hangisi hayvan?!"

Helal olsun, tek bir resimden herşeyi çözdün!!!
Ne biliyorsun belki de o an çocuğun boğazına bir şey kaçmıştı, çocuk boğuluyordu ve çıkarabilmesi/kusabilmesi için annesinin onu o şekilde tutması gerekiyordu.

Tam olarak burada Malcolm X'in yine fenomen olan bir sözünü hatırlatmak istiyorum: "Eğer yeterince dikkat etmezseniz medya, size zalimi mazlum, mazlumu da zalim gösterebilir."

Zalimi mazlum, mazlumu zalim
İyiyi kötü kötüyü iyi
Doğruyu yanlış, yanlışı doğru.
Yani gerçekliği ters yüz etmek.

Medya dediği nedir?
Resim bir medyadır.

Size gösterdikleri bir görüntü ile gerçekliği çarpıtarak aktarabilirler.

Başka bir resim...
Çok küçük bir kız çocuğunun (1 yada 2 yaşlarında) yanağı morarmış, burnunda hafif bir kanama var. "Bu çocuğu böyle döven alçaklar... Sende paylaş sessiz kalma!..." Gördüğünüz gibi servis muazzam!!!

Bana göre bu çocuk düşmüş yada çarpmıştır. Çünkü çocuğun yüzünde korku veya kızgınlık değil sevgi ve gülümseme vardı. Ki o yaşlarda çocuklar çok sık düşer çarpar yaralanır. Benim kızım da o yaşlarda iken düştü, sehpanın kenarına çarptı ve kaşı açıldı, hastahaneye götürdük 7 dikiş atıldı.

Ama birileri sırf bir resim üzerinden toplumun merhamet duygularını kaşıyor, suistimal ediyor ve bundan bir "hit", "rant", "tık", "like", "share", "rt" ... elde etmeye çalışıyor.

Bir başka görüntü...
Bir zihinsel özürlü yani eski tabirle bir deli bir kıza sarkıntılık etmiş. Kızın ailesi de onu dövmüş. Bakıyorum sosyal medyada herkes dövücü aileye lanetler yağdırıyor. Efendim sırf kızın elini tuttu diye bir engelli dövülür mü? Olay çok masum, ailenin tepkisi ise çok korkunç. (!)

Peki gerçek böyle mi?

Bu tamamen saçmalık. Tamam, şiddete şiddetle karşıyız. Ama genç bir kız çocuğunun bir delinin fiziksel ve cinsel saldırısına maruz kalması, o delinin dayak yemesinden çok daha vahim ve yıkıcıdır. Böylece ortaya çıkan çirkin tablonun sorumlusu kızın ailesi değil, delinin ailesidir. Hatta devlet bile bundan sorumlu tutulabilir. Başkasının karısına kızına sarkmamasını, çocukları korkutmamasını öğretmesi kendi ailesinin sorumluluğudur. Eğer aile bunu yapamıyorsa devlet bu özürlüyü (deliyi) alıp ıslah ve tedavi etmeli yada gözetim altında tutmalıdır.

Sonuç, sosyal medyada insanlar linç edecek birilerini arıyor. Ya da birileri sürekli bir linç kültürünü canlı tutuyor.


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *