10 Kasım 2017 Cuma

Suudi Arabistan Hariri'yi mi kaçırdı?

Lübnan Başbakanı Hariri'nin Suudi Arabistan'a gidip istifasını orada sunması ve İranı suçlaması, Şii paramiliter güçlerinin yarattığı tehlikenin ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu gösteriyor. 2005 yılında da 1 tonluk TNT bombası ile babasını havaya uçurmuşlardı.

Kendisi, Şii kaynaklarının iddia ettiği gibi Suud tarafından alıkonulmuş değil. Geçen Cumartesi basın toplantısı yaptı ve üç gün sonra da Fransa Başkonsolosu ile görüştü. Dubai'den Riyad'a geçmesi beklenen Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile de bir gönüşme yapacak.

İki üç hafta önce İran Cumhurbaşkanı Ruhani bir televizyon kanalında şöyle bir açıklamada bulunmuştu: "İran'ın günümüzde bölgedeki rolü ve etkisi geçmişe göre çok daha güçlüdür. İran'ın pozisyonunu dikkate almadan Irak, Suriye, Lübnan ve İran Körfezi'nde belirleyici bir karar vermek mümkün değildir." demişti.

Bunun üzerine Saad Hariri bu açıklamanın kabul edilemez olduğunu söylemişti. Hariri "Ruhani'nin konuşması kabul edilemez. Lübnan, vesayet kabul etmeyen ve onurunun ihlal edilmesini reddeden bağımsız bir Arap devletidir." demişti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye cevap verdikten bir hafta sonra ülkesinden kaçıp Suudi Arabistan'a sığınan ve İran'ı zehir zemberek suçlayarak istifa eden bir Lübnan başbakanından bahsediyoruz.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *