10 Eylül 2018 Pazartesi

Kitap kağıdı yada tuvalet kağıdı

Kağıdın fiyatının arttığını kitaba zam gelmesinden değil tuvalet kağıdına zam gelmesinden anladık" yollu paylaşımlar görünce aklıma Carlos'un Don Juanla ilk kitap macerası geldi. Fıkra niyetine okuyabilirsiniz. 😅😅

***

Ünlü antropolog ve aynı zamanda şamanist olan Carlos Castaneda'nın Don Juan ile maceralarını anlattığı bir dizi kitabı vardır.

Bilmeyenler için özetleyeyim, kısaca hikaye şöyle:

Carlos ABD üniversitelerinden birinde peyote bitkisinin şamanik etkisini araştırırken Meksikalı gizemli bir büyücü/şaman olan Don Juan ile tanışır. Carlos Don Juan'dan akademik bilgi edinmeye çalışırken Don Juan da Carlos'u kendisine büyücü şaman çömezi olarak kabul eder.

Böylece Carlos'un uzun bir hikayesi vardır. Don Juan Carlos'ta eylemden ziyade teorik merakı gördüğünden onu kitap yazmaya yönlendirir. "Anılarını kitap olarak yaz, ama bir savaşçı gibi yaz" diye tembihler.

Carlos sonradan dünya çapında best sellere dönüşecek olan ilk kitabı "Don Juan'ın Öğretileri" kitabını bastırır. Büyük bir heyecan içinde kitabı hocası üstadı olan Don Juana götürür. Don Juan kitabı sağa sola çevirir, avuç ayası ile büyüklüğünü ölçer biraz karıştırır ve kitabı geri verir. Carlos kitabın onda kalması için ısrar eder. Don Juan kırıtarak şöyle der:

"Biz Meksikalılar kitabı sevmeyiz. Bu kağıdı sadece ne için kullandığımızı biliyorsun" der. 😂😂😂
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *