20 Ekim 2018 Cumartesi

Bir gazeteci olarak Kaşıkçı cinayetini kınıyorum

Profesyonel olmamakla birlikte ben de gazetecilik yaptım. Gazetecilik mesleğinin mutfağında çalıştım. Bir çok teknik bilgiye sahibim.

Grafik tasarım servisinde çalıştım. Hem sayfa operatörlüğü ve hem de haber editörlüğü yaptım. Daha önce dergi yazarlığı çeviri dosya/haber analizleri hazırladım. Matbaacılığım, grafikerliğim, editörlüğüm, yazarlığım ve gazeteciliğim var. Son olarak da yazılımcıyım. Bir gazeteci sadece gazetecidir ama ben çok daha fazlasıyım.

Tecrübeli bir gazeteci değilim tabi ki ama bir gazeteyi baştan sona hazırlayıp çıkarabilirim. Nitekim 1995'te bir kaç kişilik bir arkadaş ekibim ile tamamen kendi imkanlarım ile Yeni Hayat isimli haftalık bir gazete çıkardım. Beceremediğim tek şey girişimcilik.

2000 yılından sonra programcılığa ve sosyal medya yazarlığına devam ettim. 2005'ten sonra islamdunyasi ve tumhaberler sitelerinde internet haberciliği ve yazarlığı yaptım. Şimdi de arasıra Facebookta ve marufcetin.com daki blogumda yazılar yazıyorum.

Bana göre gazetecilik harika mesleklerden biridir. Neden mi?

Gazetecinin sırrı şudur:

En karmaşık, bilimsel, tıbbi, hukuki, ilmi, dini ve aklınıza gelebilecek ne kadar karmaşık ve teknik konu varsa... İşte o karmaşık ve anlatılamaz olanı halkın düzeyinde anlatabilen kişidir. Bir hukukçu halkı ilgilendiren bir Yargıtay içtihadını sıradan insanın anlayacağı şekilde/basitlikte anlatamaz. Ama bunu bir gazeteci yapabilir. Bir tıp profesörü kanserin kuluçka dönemini erken tanısını, gelişim sürecini vs.sini okuma yazarlığı olan ortalama bir insanın anlayabileceği bir basitlikte anlatamaz. Ama bir gazeteci bunu başarabilir.

Gazetecilik yukarı sınıflar ile aşağı sınıflar arasında iletişim kurabildiği için hem fırsatlar hem de tehditler içeren bir meslektir. Sermaye sınıfları, mesleki örgütlenmeler, diğer yandan çıkar grupları, örgütler ve localar, kurumlar hükümetler, devletler ve küresel güçler ... Gazeteci bazen bütün bunlarla boğuşmak zorundadır.

Genel mahfilde Suudi Arabistan'ı savunmakla birlikte Suud konsolosluğunda gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın böylesine adi bir şekilde öldürülmesini şiddetle kınıyorum. Cemal'in cesedi ortaya çıkarılmaz ise bu cinayetin krallığın direktifi ve taammüdü ile işlendiğini söyleyebiliriz.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme

E-posta Aboneliği

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *