20 Ekim 2018 Cumartesi

Kaşıkçı konsoloslukta öldürülmüş

Suudi Arabistan Kaşıkçı'nın konsoloslukta çıkan arbede sırasında öldüğünü kabul etti. İslam ülkeleri olarak daha fazla ihtiyacınız olan şey kuşkusuz demokratikleşme... Suudi Arabistan olayın cereyan etme şekli ile ilgili tüm kanıtları ortaya koymalı...

Malesef olay insani değil siyasi boyutu ile ele alınıyor. Cemal'in ölümü değil Suud'un düşmanlığı tüm mesele...

Diğer taraftan şaibeli bir operasyon olduğu ortada. Bana göre bu bir CIA operasyonu. İlk dakkada bağzı Atlantikçi gazetecilerimiz Cemal'in öldürüldüğü bilgisine nasıl ulaştı? Orada ne olup ne bittiğini de zaten hepsi tüm taraflar (Suud, ABD, Türkiye, Yeni Şafak) biliyormuş. Neticede Türkiye de bundan faydalandı. Bu operasyon ile hem ABD hem Türkiye Suudi Arabistan'dan daha fazla taviz koparmaya çalışacaklar. Daha bu olaydan bir hafta önce Trump Arabistan'dan (avanta) ödeme yapmasını istemiş Arabistan reddetmişti. Şimdi Trump istediği o parayı alacak olay da kapanacak. Türkiye bu olaydan bugüne kadar Suudi Arabistan hükümetini suçlamadı. Bundan sonra da suçlayacağını sanmıyorum. Türkiye de bir şeyler koparır artık.

Suudi Arabistan'ı fazla sıkıştıramazlar. Dünyadaki en büyük petrol üreticisi Arabistan, en yakın rakibinin üç katından fazla bir kapasiteye sahip. Misalen petrol ambargosu yaparsa ciddi bir global bir kriz yaratır.

Öte yandan bu kadar önemli bir muhalifi kendi konsolosluğunda ele geçirmişken yaka paça öldürüp ortadan kaldırmak mantıksız değil mi? Bir komplo ve işgüzarlık olduğu kesin. Ben böyle görüyorum.

Türkiye Can Dündar'ı öldürmek istese sözgelimi Berlin'deki Türk konsolosluğuna gelip tutuklansa orada hemen öldürülür mü? Gizli tutuklanabilecek iken neden apar topar öldürülsün? Öyle bir şey olsa biz hemen FETÖ parmağı arardık. Arabistan'da FETÖ (dışarıya çalışan muhalif) yok mu?
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme

E-posta Aboneliği

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *