5 Aralık 2021 Pazar

Kendi Film Arşivimizi Oluşturmak


Ne zaman bir arkadaşıma belirli bir konsept üzerine bir film tavsiye etsem hemen şöyle bir soru ile karşılaşıyorum.

- Netflix'te var mı?

- Tabi ki de yok! 😂

Netflix genellikle kendi yapımı olan filmleri gösterime sunuyor. Bunun dışında anlaşmalı olduğu film şirketlerinin filmlerini de kataloguna dahil ediyor. Yani kısacası Netflix ve benzeri platformlarda izleyebileceğiniz bir çok film ve dizi bulabilirsiniz. Ancak sizin özel olarak aradığınız bir filmi bulma ihtimaliniz çok çok düşüktür.

Her neyse bu yazıda kişisel film/dizi arşivinizi nasıl oluşturabileceğinize dair gerekli olan yol ve yöntemleri açıklamak istiyorum.

Film Arşivi Şart mıdır?

Hayır, şart değil. Ancak film arşivinizi oluşturmanın sizin için birçok faydası var. Birçok filmi internette de bulup online olarak izleyebilirsiniz. Ancak film izleme siteleri aşırı reklam yayınlamaktadır. Bazıları bunu o kadar abartmaktadır ki bilgisayarınıza ve cihazınıza virüs bulaştırması ihtimali bile var.

Film izleme ve indirme siteleri sık sık kapanmaktadır. Önceden bulup izlediğiniz bir filmi sonradan bulamayabilirsiniz. Filmi indirdiğinizde o filmi istediniz zaman istediğiniz cihazınızda (bilgisayar, telefon, tablet, tv), hatta internet bağlantınız yokken de izleyebilirsiniz.

Film arşiviniz olduğunda özel olarak ilginizi çeken ve sevdiğiniz filmleri saklamış olursunuz. Hangilerini izlediğinizi ve sonra hangilerini izleyeceğinizi bilirsiniz. İstediğiniz zaman yeniden açıp tekrar izleyebilirsiniz.

Hangi Programlar Gerekir

Öncelikle gerekli olan programları indirerek bilgisayarınıza kurmalısınız. Bunun için gerekli olan programlar şöyle:

  • VLC (Film oynatıcı)
  • qBitTorrent (Torrent istemcisi)
  • Subtitle Workshop (Altyazı senkronizasyonu için)
  • EMDB (Film katalogu için)

VLC

Birçok film oynatıcı programı mevcuttur. Ancak VLC'yi tavsiye etmemin bir sebebi var. VLsub isimli bir eklenti kullanarak indirdiğiniz filmlerin altyazılarını otomatik olarak internetten indirebilirsiniz.

VLC programını aşağıdaki adresten indirip kurun.

https://www.videolan.org/vlc/index.tr.html

VLsub, standart kurulum ile birlikte gelen bir eklentidir. Eklentinin kurulu olup olmadığını kontrol ediniz. Menülerden Görünüm > VLsub diye kontrol ediniz.


Şimdi VLsub eklentisini kullanabilmeniz için opensubtitles.org sitesinde bir ücretsiz üyelik hesabı açmanız gerekir. Eğer opensubtitles üyeliğiniz yoksa aşağıdaki formu hemen doldurarak bir hesap açınız.

https://www.opensubtitles.org/tr/newuser

Hesabı açtıktan ve aktif ettikten sonra VLsub’u açınız. Show Config düğmesine tıklayarak ayarlara giriniz. Username ve Password yazan yere opensubtitles üyelik adınızı ve şifrenizi girip kaydediniz. Subtitles language değerini Türkçe olarak seçtiğinizden emin olunuz.

qBitTorrent

qBitTorrent açık kaynak bir torrent istemcisidir. Bunun yerine başka torrent istemcileri de kullanabilirsiniz. qBitTorrent dışında en çok kullanılan torrent istemcilerinden bazıları şunlardır: μTorrent, Bitcomet, BitTorrent, Azureus, Flashget, LimeWire. Ancak açık kaynak olduğu, reklam göstermediği ve ayrıca da torrent arama imkanı sunduğu için ben qBitTorrent’i tercih ve tavsiye ediyorum.

Aşağıda sourceforge sitesinin linkinden indirip kurabilirsiniz.

https://sourceforge.net/projects/qbittorrent/

qBitTorrent’te torrent arama motoru ön tanımlı olarak kapalı gelir.

Görünüm > Arama Motoru menüsünden açabilirsiniz.


Subtitle Workshop

Altyazı senkronizasyonu için kullandığımız bir programdır. Bazen indirdiğiniz altyazı konuşma ile senkron halinde olmayabilir. Örneğin konuşma yazıdan birkaç saniye önde veya geride olabilir. Tabi böyle bir durum olduğunda filmin izlenme kalitesi düşer. Bunun için Subtitle Workshop ile küçük bir rotüş yaparak altyazıyı düzeltebilirsiniz.

Açık kaynak olan bu programı da yine açık kaynak içerik sağlayıcısı sourceforge üzerinden indirip kurabilirsiniz.

http://subworkshop.sourceforge.net/

EMDB

Kendi kişisel bilgisayarınızda filmlerin kataloğunu yapmanızı sağlayan çok güzel bir programdır. Film bilgisini oyuncuları, yönetmeni afişini ve diğer bilgilerini IMDB üzerinden otomatik olarak çekiyor.

EMDB programını şu adresten indirip kurabilirsiniz.

https://www.emdb.eu/


Gördüğünüz gibi bu örnekte program üzerinde tanımlı 1841 film bulunuyor. İzlediklerinizi izlendi diye işaretleyebiliyorsunuz.


İsme, yıla, türe, yönetmene, oyuncuya, çekildiği ülkeye, seyredip seyretmediğinize, imdb puanına ve daha bir çok kritere göre listeleme/sıralama yapabilirsiniz. Hatta size bir istatistik bile verebilir.


Filmleri Bulup İndirmek

Buraya kadar kurmanız gereken programları anlattık. Bundan sonra filmleri nereden bulacağınızı ve nasıl indireceğinizi anlatalım. Öncelikle yukarıda da anlattığımız gibi filmleri torrent yoluyla indiriyoruz.

Torrent Nedir?

Torrent internet üzerinde bir dosya paylaşım sistemidir. Torrent sistemi peer to peer (P2P) yani arada sunucu bağlantısı olmaksızın bilgisayardan bilgisayara sistemine benzer olmakla birlikte biraz farklıdır. Torrent’te paylaşımlar sabit olmayan sunucular üzerinden gerçekleşir. Whatsapp veya Messenger gibi programlarda ise iki bilgisayar arasındaki paylaşımlar sabit bir sunucu üzerinden yapılır. 

Torrent uzantılı küçük bir dosya veya Magnet denilen encode edilmiş bir dosya açma kodu, Torrent programı üzerinde açılınca hangi sunucuya ve hangi noktalara bağlanacağını ve hangi dosyaları çekeceğini bilir.  Bilgisayarınıza indirdiğiniz torrent uzantılı dosyalar otomatik olarak qBitTorrent ile açılacaktır. Böylece dosya indirme kuyruğuna eklenerek indirilecektir. Torrent büyük dosya paylaşımları için de uygun bir sistemdir. Dosyayı parçalara ayırarak daha hızlı aktarır ve kesinti olsa ve daha sonra açılsa kaldığı yerden devam eder. Böylece dosya aktarımı için çok kullanışlı bir sistemdir.

Filmleri nereden bulacaksınız? 

Bunun için bir çok film ve torrent sitesi vardır.

https://www.torrentmafya.org gibi Türkçe siteler de vardır. Hatta bu sitelerden indirdiğiniz filmlerde muhtemelen Türkçe altyazı dosyası da mevcuttur.

Bazı torrent indirme siteleri üyelik veya abonelik isteyebilir. Bunu da pek tavsiye etmiyorum.

Benim filmleri indirdiğim site YTS sitesi. Dizi için de ThePirateBay uygun görünüyor. YTS'nin bir çok ülkeye göre farklı uzantıları var. https://yts.mx veya https://yts.zone en çok kullandığım sitelerdir. Bu tür siteler çok reklam almaktadır. Bu yüzden ekrana tıkladığınızda hemen yeni bir sekme açarak size reklam gösterecek, siz de hemen Control W’ya basarak o sekmeyi kapatınız. Veya tarayıcınızda reklam önleyici bir eklenti kullanabilirsiniz.

Örnek bir filme bakalım: 

The Grey 2011 olsun.

Torrentmafya'da aradığımda çıkmadı ama YTS’de aradığımda hemen çıktı. Demek ki öyle mafya ile falan olmuyormuş bu işler 😂


YTS’de filmin adını tıklayıp sayfasına girdik.

Filmin IMDB puanını görebiliyorsunuz. Genelde imdb puanı çok düşük olan (örneğin 5 ve daha da düşük) filmleri indirmeye gerek yok.

Download düğmesine tıklayarak hangi boyutta indirmek istediğinizi seçiyorsunuz.


720p dosya boyutu açısından daha ekonomik, 1080p ise daha geniş ve kaliteli bir görsellik için idealdir. Geniş bir Harddiskiniz varsa 1080p indirmek iyidir.

İndirilen torrent uzantılı dosyayı tıklayın. qBitTorrent ile açılması gerekir.


Tamam düğmesine bastığınızda indirmeye başlayacak.

Buna ek olarak yukarıda qBitTorrent'in içinde doğrudan torrent arama motoru olduğunu söylemiştim. Film ve dizi için herhangi bir siteyi açmadan direkt onu kullanabilirsiniz. Aşağıdaki görselde herhangi bir siteye girmeden doğrudan qBitTorrent üzerinde The Grey 2011'i aradığımızda çıkan sonuçları görüyorsunuz. Gönderen ve çeken değerlerinin çok olduğu dosyaları seçiniz. Gönderen ve çeken değerlerinin sıfır (0) olduğu torrentler çalışmayacaktır.


Altyazıyı İndirmek

Filmimizi indirdik. Şimdi sırada altyazısı var. Torrentmafya.com benzeri Türkçe bir siteden indirirseniz zaten içinde Türkçe altyazı da olacaktır. YTS veya başka bir site üzerinden indirdiğinizi farzederek anlatmaya devam edelim.

Bazı filmlerde indirdiğiniz paketin içinde filmin İngilizce altyazı dosyası da bulunabilir. Bu durumda onu silmeyin. Dosya adına “_English” ekleyerek onun da kalmasını sağlayabilirsiniz. Altyazıyı VLC'nin içindeki VLsub eklentisini kullanarak direkt indirelim.

Filmi VLC ile çalıştırın. Daha sonra menüden Görünüm > VLsub komutuna erişin.

VLsub’u açtınız, önce Search by Hash düğmesine tıklayın. Altyazıyı seçip Download Selection düğmesi ile indirin. Genelde Hash araması ile dönen tüm sonuçlarda altyazı senkronizasyonu uygundur. Yine de filmi ileri geri kaydırarak uyup uymadığını deneyiniz. Eğer hash araması ile sonuç vermediyse o zaman filmin adı ile arama yapmalısınız. Bunun için Search by name düğmesine tıklayın ve çıkan sonuçları deneyerek en uygun olanı bulunuz.

Buradan Türkçe yerine başka bir dilin de altyazısını indirebilirsiniz. Ancak her seferinde indirdiğiniz dosyayı film dosyası ile aynı isimde yapacağından önceki altyazı silinecektir. Örneğin İngilizce ve Türkçe indirmek istiyorsunuz. İngilizce'yi indirdikten sonra dosya adına “_english”, Türkçe'yi indirdikten sonra “_turkish” vs ekleyebilirsiniz. Film dosyası ile aynı isimde olan hangisi ise film açılışında otomatik olarak o altyazı dosyası çalışacaktır.

Eğer altyazıyı VLsub ile bulamazsanız veya indirilen dosyada düzeltilemeyecek kadar senkron hatası varsa https://turkcealtyazi.org sitesinden de indirmeyi deneyebilirsiniz. Önceleri planetdp.org diye bir site de vardı ama o site şu anda yasal olarak engellenmiş durumda. turkcealtyazi ve benzeri sitelerden indirirken dosyanın FPS değerine dikkat ediniz. Örnek olarak The Grey filminin turkcealtyazi sitesindeki sayfasında aşağıdaki altyazı dosyaları mevcut. Biz YTS sitesinden indirmiştik. Doğrudan YTS olanı indirebilirsiniz.


Eğer bu kriter uymuyorsa indirdiğiniz film dosyasının (avi veya mp4 uzantılı) üzerine sağla tıklayıp Özellikleri açınız. Oradan Ayrıntılar sekmesine gelin. Örnek filmde görülen Resim Karesi Hızı 23.98 kare/saniye veya 23.96 kare/saniye seçenekleri bizim film dosyamıza uygundur. Bazen 24 bazen 25 bazen de 29 kare/saniye çıkabilmektedir.  O zaman Turkcealtyazi sitesinden ona göre indirmeniz gerekir. FPS değeri tutmazsa eşleşme yapmayacaktır. Bu yüzden buna özellikle dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca en çok indirilen altyazı dosyası en sorunsuz dosyadır. Bu kritere de dikkat edebilirsiniz.

Altyazı Senkronizasyonu

Diyelim filmi indirdik, altyazısını da indirdik. Fakat uyumlu çıkmadı. Başka altyazı da yok. Altyazının, konuşmanın 2 saniye gerisinde veya ilerisinde olduğunu farz edelim.

Filmde 04:43 süresinde altyazı aslında 2 saniye sonra görünmesi gerekiyordu. .srt uzantılı altyazı dosyasını Subtitle Workshop ile açın. 04:43 de geçen “Bunlar neden bizim başımıza geliyor” satırına gelin. O satırı seçip

Edit > Timing > Set duration limits komutunu verin. Control-D ile de aynı komutu çağırabilirsiniz.


Saat, dakika, saniye ve milisaniye cinsinden ileri veya geri sarabilirsiniz. Biz bu örnekte seçili satırdan sonraki tüm satırları 2 saniye ileri kaydırmış olduk.

Birden Fazla Dilde Altyazılı İzlemek

Eğer birden fazla altyazı dosyası indirilmişse yani filmin bulunduğu klasörde başka altyazı dosyaları da mevcut ise altyazıyı değiştirebilirsiniz. Örneğin İngilizce veya Türkçe izleyebilirsiniz.

Filmin üzerine herhangi bir yere Mause’un sağ tuşuna basarak çıkan contex menüsünden altyazı seçebilirsiniz.

İndirdiğimiz Filmeri EMDB Kataloğuna Eklemek

EMDB programını IMDB ile karıştırmayınız. EMDB Eric’s Movie Database isimli bilgisayarınızda kurduğunuz ve filmleri içinde katalogladığınız bir Windows programıdır. Zannediyorum Mac veya Linux sürümleri de vardır. IMDB ise Internet Movie Database isimli dünya çapında bir film veritabanı sitesi ve networküdür. IMDB veritabanında milyonlarca film vardır ve bu film bilgilerini herkesle paylaşmaktadır. EMDB programı da film bilgilerini, afiş ve diğer görsellerini çekmek için IMDB’yi kullanır.

EMDB’yi bilgisayarınıza kurduktan sonra çalıştırın. Sonra da filmlerin olduğu klasörü girerek filmleri tespit etmesini sağlayın. EMDB menüsünde Sabit Disk > Birden Fazla Film Ekle düğmelerine tıklayın. Klasörü seçin. EMDB bütün film dosyalarını tespit ederek sonra onları IMDB arşivinde arayacaktır. Tam eşleştirdiklerini otomatik ekleyecek, emin olamadıklarını da size soracaktır.

Keyifli seyirler dilerim.

 


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *