18 Ocak 2022 Salı

Hz. Adem peygamber değildir

Adem babamız peygamber filan değildir.

Kendisine ilk vahiy indirilen de Nuh'tur. Bu yüzden (nuhi ileyhi = kendisine vahyettiğimiz) Nuh ismi de vahyedilmiş olmasından kaynaklı bir sıfat isimdir.

Kendisine ilk sahifeler verilen de İbrahim ve Musa'dır. Ala süresi ilk suhufların İbrahim ve Musa'nın suhufları olduğunu açıkça belirtir. (Ala 18-19).

Bilinenin aksine ilk peygamber Adem değil, Nuh'tur. Ademe ne vahyedilmiştir ne de kitap verilmiştir. Ademe öğretmiştir. (Allame Adem'e). Ama bu genel olarak tüm insanlık için de geçerli. (Er-Rahman, allamel kuran, halaqal insan, allamehul beyan).

Sosyal medyada Adem a.s peygamber olmadığına dair görüşümü dile getirdiğimde bağzısı neredeyse beni öldüreceklerdi. Galiba bunun sebebi birçok kişinin "peygamber çocuğu olma" şeklindeki sahte argümanını elinden aldık o yüzden 🤣

Bu düşünce tabi ki benim icadım değil. Zaten birçok tefsirde bunun tartışılıyor olması, peygamberliğine delil getirilmesi bu konuyu ortaya koyuyor.

Diyanetin İslam Ansiklopedisi maddesinde de "bu konuda AÇIK ve KESİN bir AYET yoktur" dedikten sonra bir takım ayetleri yorumlayarak buna delil getiriliyor. Gördüğünüz gibi konu NASSİ değil İÇTİHADİ'dir.

Diğer yandan Adem'in durumu ve durumunun sıradanlığı peygamberlik müessesesi ile de çelişir. Peygamberler masumdur ve şeytanın ayartmasına açık değildir. Bu çok açık bir konudur. Hiçbir peygamber şeytan tarafından ayartılmamıştır. Ama Adem Allah'ın kendisine verdiği tek emir (yasak meyveden uzak durması dışında ona verilmiş başka bir emir bilmiyoruz) şeytan tarafından apaçık bir şekilde iğfal edildi.

Peygamberler de sürçme yaparlar. Ancak Allah onları bundan ve sonuçlarından korur. Misalen Nuh as. oğlu için münacaatta bulunduğunda Allah ona "O senin ehlinden değildir, cahillerden olma" diye azarlamıştır. Görüldüğü gibi bu bir sürçme idi ve Allah o sürçmeyi eyleme dönüşmeden hemen önce müdahale etti. Aksi takdirde Nuh'u cezalandırması gerekecekti. Peygamberlerin sürçmelerinin tümü bu şekildedir. Belki tek istisnası Yunus peygamberdi. Ne var ki şeytanın ayartmasına kanarak yasak meyveyi yemeye başlayan Adem ve Havva'ya Allah müdahale etmedi ve günahı işlemelerine müsaade etti. Ama sonucunda yaptıkları günahın yükünü boyunlarına asıp onları cennetten kovdu.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *