4 Mart 2022 Cuma

AB bizi neden almıyor?

AB'nin Ukrayna'nın başvurusunu kabul etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan AB'ye seslenip "Ukrayna'yı alıyorsunuz da bizi niye almıyorsunuz" diye sormuştu.

Ben de Erdoğan'a ve bu soruyu soran arkadaşlarıma dostlarıma sormak istiyorum: Bu soruyu sorma konusunda samimi misiniz? Avrupalı olmayı kabullendiniz mi? ABli olmak gibi bir önceliğiniz var mı? Yoksa bu da Avrupa'ya laf sokmak için başka bir yol mu? 😃

AB üyesi olmaya verilen adlar "Avrupa Birliği Bütünleşmesi" veya "Avrupa Birliği Entegrasyonu" deniliyor. Yani bir ülke AB üyesi olduğunda basitçe AB örgütüne üye olmuş olmuyor. Bundan çok daha fazladır. Kimliğini onun kimliği ile bütünleştiriyorsun. Onun bir parçası oluyorsun.

AB "ulusüstü" örgütlere verilen yegane örnektir. Bunun anlamı şudur: AB üyesi olduğunuz zaman diğer uluslararası örgütlerden farklı olarak egemenliğinizin bir kısmından feragat edersiniz. Eğer egemenliğinizin bir kısmından feragat etmeye hazır değilseniz AB üyesi olamazsınız.

Yakın dönemde AB ile Polonya arasında bu konuda bir sorun yaşandı. Polonya Anayasa Mahkemesi AB Parlamentosunun bazı kararlarının anayasaya ve egemenlik haklarına aykırı olduğu yönünde bir karar aldı. Bu karar AB içinde yeni bir siyasal/hukuksal krize sebep oldu. Halbuki AB üyesi olan ve AB ile entegrasyona giren bir ülke zaten bu siyasal/hukuki şartları kabul etmiştir. Üye olma sürecinde şartlarını kabul ettiğin halde üye olduktan sonra senin kurumların AB'ye direniyor. Buradaki sorun bu. Benzer bir sorunu da biz Avrupa Konseyi ile yaşıyoruz. AİHM'i kabul ettiğimiz halde mahkemenin verdiği kararları ulusal egemenliğimize aykırı diye reddedebiliyoruz.

AB bütünleşmesine dahil olmak için Kopenhag kriterlerine uygun olarak 3 temel kural vardır:

1) Hukuki uyumluluk. Hukuk sistemini AB'ye uyumlu hale getiremedikçe giremezsin. Yoksa sen de Polonya'nın yaşadığın yaşarsın.

2) Ekonomik uyumluluk. Ülkenin ekonomik yapısı, iş gücü, üretimi, pazarı, pazarın işleyiş şekli vs. AB'ye uygun hale getirilmesi.

3) İlerleme durumundaki uyum. AB'ye girmeye ne kadar istekli olduğunuza ve bunu ne kadar sürdürebildiğinize bakarlar.

Zelenski AB'ye kızıp "Ey Avrupa sizden başka gidecek yerimiz yok" diyorken Erdoğan "Ey Avrupa senin sömürgeci geçmişini biliriz" der. Siz Avrupa olsanız hangisini alırdınız. 😅

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *