29 Mart 2022 Salı

Köpekten korkar mısın


En korktuğunuz köpek hangisidir diye sorsam bazıları Pitbul filan derler. Bu yanlış tabi. Pitbul korkulacak köpek değil. Neden diye sorarsan çünkü bir pitbulun ortalama ağırlığı 15-20 kilo. Eee ben 75-80 kiloyum. Kalıbından utan yaa! 😆

Ya diyelim bir tarafını kaptı ısırdı, onun üzerine yatsan sırf ağırlığınla öldürürsün onu. Ama köpek, kurt, yaban kedisi filan 50 kilonun üstüne çıktı mı artık korkabilirsin. Sıklet önemli. Kurtların da kiloları değişebiliyor. 30 kilodan başlar 80 kiloya kadar çıkar. 80 kiloluk bir kurt gerçek bir canavardır. Ona karşı koymak öyle kolay değil. Peki bir aslan veya bir kaplandan niye korkarız? Yahu ben 80 kilo, o 150-200 kilo. Ona karşı koyma şansım SIFIR. Hele yetişkin bir ayının sıkleti 300 kiloyu rahat bulabilir. Yaşayan en korkutucu canavar olabilir.

Onun için sıklet önemlidir arkadaşlar.

Siz dostlarıma başka gereksiz bilgiler de vereyim:

Peki canavar bir hayvanla (inşallah olmaz da) dövüşmek zorunda kalırsan ateşli silahlar haricinde en etkili savunma aracı ne olur? TAŞ ve SOPA.

Gizli Felsefe kitabının yazarı Agrippa kurdun kılıç veya mızraktan korkmadığını ama en çok taştan korktuğunu söyler.

Yakın boğuşma mesafesinde bıçak hiç etkili değildir. Bir kurtla bir ayıyla veya saldırgan bir köpekle sakın ola ki bıçakla dalaşmayın. Hayatınızı kaybedebilirsiniz. Bu hayvanların delinmesi zor bir derisi ve kaygan bir kürkü var. Derisini delmedikçe de ona zarar veremez. Bıçağı vurduğunda saplanmadan tüylerinin ve derisinin üzerinde kayma ihtimali çok yüksek. Ama sert ve sağlam bir sopayı (beyzbol sopası gibi) salladığında çarptığı yerde doğrudan derinin altına işler. Hayvanın sıkleti büyük değilse sert darbeler anında onu nakavt edebilir.

Hatta demir bir çubuk daha sert ve daha etkilidir. Örneğin bir çekiç. Çekiçle vurduğun yerde deriyi delmesine gerek kalmaksızın kemiklerini kırar. Etli yerine gelse isabet ettiği yeri çürütür içeriden derin yaralar oluşturur. Hiç korkmadan çekici bir kaplanın suratına savurabilirsin. Demirin hiç şakası yok ve hiçbir canlının ona karşı direnci yoktur. Dolayısı ile elinde bir çekiç veya demir bir boru varsa bir kaplan veya bir ayıdan korkmana gerek yok. Ama sen yine de kork ve uzak dur tabi, sıklet durumu lehine değilse ölürsün. 😏


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *