Hobilerim

Aslında basit bir insanım. Fazla da ilgi alanlarım olduğunu sanmıyorum. Genelde işim yoksa evde otururum, televizyon seyretmem. Uğraşılarımı şu şekilde özetleyebilirim.
Bilgi ve Hikmet Arayışı
Bilgi edinmeye, bilginin peşine düşmeye karşı bir zaafım var. Belki bu yüzden neredeyse sahip olduğum tüm bilgileri daha ziyade kendi kendime öğrendim. Dışardan destekleyici eğitim yada destek ya almadım yada çok az aldım. Mesela Arapça’da ders aldım ama kişisel istek ve uğraşım daha etkili oldu. Mesleğime ait tüm grafik tasarım, web, programlara ve diğer bilgi ve yetenekleri herhangi birinden ders almadan öğrendiğim.
Şimdilerde uğraştığım alanları tasnif etmeye ve daha odaklı araştırmalar yapmaya çalışıyorum.
Kitap
Ayda en az 5-10 kitap okuyorum. Okuduğum kitaplar, ilgilendiğim alanlar ile ilgilidir. Ayrıca listeye bakınız.
Eğer insan kitap okumayı kendini geliştirmeyi bırakırsa belirli bir yaştan sonra geriler. Bu yüzden kitap okuma ömür boyu sürmesi gereken uğraşlardan biridir.
Spor
1992-1999 yılları arasında Mehmet Şahin’in İstanbul’un Fatih ilçesindeki Akademik Spor Merkezi’nde düzenli olarak Kungfu ve Kickboks çalışmasına katıldım. Sonradan büyük bir hata yaptım ve bıraktım. Birazcık kilo aldım ve göbeğim büyüdü. :) Tekrar ara ara çalışıyorum. Spor bir ömür boyu yapılması gereken bir uğraştır.
Sinema
Vakit buldukça ilgilendiğim alanlarda film izliyorum. Filmler de tıpkı kitaplar gibi bize eşsiz bir dünyanın kapılarını açar. Sinema ve film izlemek, hem bir dinlence, hem kültür, hem felsefe, hem de sanattır.
İstisnalar olmakla beraber genelde imdb puanı 7 ve üzeri filmleri tercih ediyorum.
Eski çekim kült filmler tercihimdir.
Bir filmin (ilgilendiğim alanda) konusu ve konusunun derinliği olmalıdır. Yine de görsellik önemli bir faktördür. Zaman zaman izlediğim filmlere dair paylaşımlarda bulunuyorum.
Eski Türk sineması (Yeşilçam) ve şimdiki sinemada da beğendiğim filmler ve sanatçılar mevcut. Ancak genelde Türk sineması zayıftır.
Satranç
Küçük yaştan beri satranç oynardım. Lisede iken M. Salih Delen isimli bir hocamdan satranç dersi aldım. O zaman satranç teorisi (açılışlar, oyun ortası varyantlar, oyun sonu vs.) hakkında bir görüşe sahip oldum.
Havas
Havas da ilgimi çeken bir konudur. Ancak genelde teorik düzeyde okumalar araştırmalar yaptım.


0 yorum:

Yorum Gönder

Blog Arşivi

İletişim

Ad

E-posta *

Mesaj *